Bugün, bir takipçimden gelen bir yazıyı misafir ediyorum. Yazıdaki görüşler, yazara aittir, blog sahibi tarafından onaylandığı anlamına gelmez.

*****

1. Sanığın “HERO” Yazılı Tişörtü Giymesi

Darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast teşebbüsünde bulunduğu iddia edilen askerlerin yargılandığı Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Temmuz’da görülen duruşmaya, sanıklardan Gökhan Güçlü, üzerinde İngilizce “HERO” yazan ve “kahraman” anlamına gelen, sahipleri AKP’li olan DeFacto firması tarafından üretilen bir tişörtle girmişti.

Erdoğan’ın avukatlarından Mustafa Doğan İnal, Güçlü’nün tişörtüne tepki göstererek, “Hero, kahraman demek, kendisini kahraman olarak tanıtan sanıklar var.” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, Güçlü’nün üzerindeki tişörtün, verdiği mesaj itibariyle duruşma disiplinine uymadığına karar vererek Güçlü’nün bu tişörtü değiştirmesi için salondan çıkardı. Jandarma tarafından salondan çıkartıldığı sırada söz alan Güçlü, bu tişörtü kendisine “cezaevi yönetiminin verdiğini” açıkladı. Tişörtü değiştirmek istemeyen Güçlü, duruşmaya da devam etmek istemediğini söyledi.

Erdoğan’ın avukatlarının, bu olayı kamuoyunun gündemine taşıması üzerine ertesi gün duruşmanın yapıldığı salonun önünde AKP teşkilatlarından yüzlerce kişi tarafından sanıklar aleyhine “idam sehpalı” ve “urganlı” protesto gösterileri düzenlendi. Sanıklar duruşma salonuna girerken, bir taraftan Erdoğan’ın darbe girişimiyle ilgili yaptığı konuşmalar dinletildi, diğer taraftan da “Türkiyem” adlı şarkı çalındı. Öte yandan, duruşma salonunun dışına kurulan temsili darağacına, üzerinde “Traitor” (Hain) yazılı tişörtler asıldı. Göstericiler arasından yaya olarak duruşma salonuna alınmak istenen sanıklar, can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle cezaevi ring aracından inmek istemeyince jandarmalar tarafından karga-tulumba taşınarak duruşma salonuna götürüldü.

 

2. Erdoğan’ın Guantanamo Çözümü

İktidar cenahı söz konusu “HERO” olayına çok sert tepki göstermiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz anma etkinliklerinde yaptığı konuşmada “FETÖ’cülerin bu iyi günleri. Geçen gün Sayın Başbakanımızla da konuştum. Artık bunlar (FETÖ sanıkları) mahkemeye çıkarken Guantanamo’da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım. Tek tip elbise.” diyerek “FETÖ” sanıklarına tek tip kıyafet giydirilmesi talimatını verdi. Bu uygulamaya, bundan 29 yıl önce Anavatan Partisi de niyetlendi ama bazı mahkumların eylemleri nedeniyle bu karardan vazgeçilmişti.

Diğer taraftan, Adalet Bakanlığı sanık Gökhan Güçlü’nün tutulduğu cezaevi idaresi hakkında derhal soruşturma başlattı. Ayrıca bütün cezaevlerindeki darbe girişimi sanıklarının kıyafetlerinin tek tek toplanarak, üzerinde İngilizce başta olmak üzere yabancı dillerde yazı bulunan kıyafetlerin bir daha giydirilmemesi talimatını verdi. “Havuz medyası” diye anılan iktidara yakın medya olayı köpürterek “HERO” kelimesinden çeşitli anlamlar çıkarmaya çalıştı. Sabah Gazetesindeki haberde “HERO” sözcüğünün baş harflerinin “Hoca Efendi Razı Olsun” anlamına geldiği öne sürüldü. Etimoloji bilgisinin zirve yaptığı haberde bu sözcüğün anlamıyla ilgili bilgi istihbarat birimlerine dayandırıldı. Habere göre söz konusu sözcük Fethullah Gülen’e bağlılığı simgeliyordu.

 

3. DeFacto Firması HERO Tişörtünün Üretimini Durdurdu

Sanık Güçlü’nün, bu tişörtü mesaj vermek için bilinçli olarak giyip giymediğini bilmiyoruz fakat bu tişörtün özel olarak üretilmediği kesin. Zira, olay üzerine bu tişörtün ünlü giyim markası olan DeFacto firması tarafından üretildiği ortaya çıktı. Olayın büyümesi üzerine DeFacto, tişörtün satışını durdurduğunu açıkladı.

Bu olayda asıl dikkat çeken husus böyle bir tişörtün bir sanık tarafından giyilmiş olması değil de, Erdoğan’ın bir avukatının tepkisinin dahi yargı tarafından ne derece ciddiye alındığını göstermesidir. Yargı tarafından anılan tişörtü giymenin suç sayılması için Erdoğan’ın tepki göstermesi bile beklenmemiş, O’nun avukatının gösterdiği tepki dahi yeterli görülmüştür. Nitekim Erdoğan da sonradan yaptığı konuşmayla bu duruma icazet vermiştir.

Olayın yaşandığı duruşma salonunda ne mahkeme heyeti ne de orada bulunan yüzlerce kişi tarafından bu tişörte ilk etapta hiçbir tepki gösterilmemişken, Erdoğan’ın avukatının tepki göstermesi üzerine mahkeme heyeti ve duruşma savcısı, durumdan vazife çıkararak sanığı duruşma salonundan atmıştır.

 

4. HERO Tişörtü Giyen Vatandaşların Tutuklanması

Erdoğan ve partisinden gerekli işareti alan Türk yargısı, gecikmeden gözaltı ve tutuklama dalgalarına girişti. Kısa süre içinde herşeyden habersiz sırf bu tişörtü giydiği için onlarca vatandaş gözaltına alındı, bazıları ise tutuklandı. Görüldüğü üzere yargı, iktidarın tepkisinden anında gerekli mesajı alarak harekete geçmiştir. Sadece basına yansıyan olaylardan edindiğimiz bilgiye göre duruşmanın görüldüğü 13 Temmuz ile 23 Temmuz arasındaki 10 günlük sürede sırf üzerinde “HERO” yazılı tişört giydiği için 20 kişi gözaltına alınmış ve bunlardan ikisi tutuklanmıştır. Bu yazının yazıldığı dakikalarda dahi yurdun değişik yerlerinden “HERO” haberleri gelmeye devam etmekteydi. Bu süre içinde belki de basına yansımadığı için benzer onlarca olay daha  yaşanmıştır.

İşte basına yansıyan “HERO” haberlerinden ilginç birkaç tanesi:

  • “Antalya’da ‘HERO’ yazılı tişört giyen 22 yaşındaki üniversiteli çift gözaltına alındı. Sabah saatlerinde bir motosikletin üzerinde giden iki kişinin ‘Hero’ tişörtü giydiği yönünde polise ihbar geldi. Gözaltına alınan çiftin üniversite öğrencisi olduğu belirlendi. Emniyete götürülen ikiliden Esen E., ‘Tişörtü Antalya’daki bir alışveriş merkezinde bulunan mağazadan satın aldık. Yasak olduğunu bilmiyorduk’ derken, Çisem G. de tişörtü giymenin yasak olduğunu bilmediklerini söyledi.”

Ekran Resmi 2017-07-23 18.39.16

  • “Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Doğan isimli öğrenci, ‘HERO’ tişörtüyle Ticaret Hukuku sınavına girdi. Bunun üzerine gözaltına alınan öğrencinin ‘Tişörtü neden giydin?’ sorusuna,  ‘Cezaevi ortamını merak ettiğim için giydim’ dediği öğrenildi.”
  • “Sakarya’da ‘HERO’ tişörtü giyen iki fabrika işçisi gözaltına alındı. Akyazı’da bulunan bir fabrikada çalışan B.C.S. ile ismi açıklanmayan bir kadın, ‘HERO’ tişörtüyle işyerine geldi. Tişörtü gören mesai arkadaşlarının şikayette bulunması üzerine iki işçi gözaltına alındı. İşçiler hakkında soruşturma başlatıldı.”
  • “Antalya’da ‘HERO’ tişörtü giyen garson örgüt propagandasından tutuklandı. Beş yıldızlı bir otelde garson olarak çalışan 29 yaşındaki M.S., dün sabah işe ‘HERO’ yazılı tişörtüyle geldi. Garson, oteldekilerin ihbarı üzerine gözaltına alındı. Dolabında bulunan tişörte el konulan M.S., polisteki ifadesinde tişörtün ‘FETÖ’ duruşmalarıyla gündeme geldiğini bildiğini ama önemsemediğini dile getirirken, beyaz tişörtleri çok sevdiğini söyledi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen garson, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan tutuklandı.”
  • “Üzerinde ‘HERO’ yazılı tişörtle duruşmaya gelen sanık yakını tutuklandı. Ankara’da Emirhan B. adlı genç,  ‘FETÖ’den yargılanan amcası eski astsubay Halil İbrahim B.’nin duruşmasını izlemek için geldiği duruşma öncesi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirilen Emirhan B. mahkemece tutuklandı. Şüpheli, bir mağazadan satın aldığı tişörtün üstündeki yazının ne anlama geldiğini bilmediğini iddia etti.”
  • “Bilecik’te ‘HERO’ yazılı tişört giyen üniversite öğrencisine gözaltı. Üniversite öğrencisi Ramazan Öztürk, arkadaşlarıyla gezerken terörle mücadele polisince gözaltına alındı. Baba Eyüp Öztürk, oğlunun tişörtü aylardan beri giydiğini, yasak olduğunu bilmediklerini, ‘FETÖ’yle bağlarının bulunmadığını söyledi. Öztürk, emniyetten kendisine bilgi verilmediğini, oğlunu da göstermediklerini dile getirerek, sadece bu tişörtlerin yasak olduğunu ve savcının tutuklama talimatı bulunduğunu söylediklerini aktardı.”
  • “Çanakkale’de ‘HERO’ yazılı tişört giyen 17 yaşındaki B.K., gözaltına alındı. Sabah saatlerinde ‘Hero ihbarı’ üzerine feribot iskelesine gelen polisler, B.K.’yı gözaltına aldı. B.K.’nın üzerindeki tişört değiştirilerek, kırmızı bir tişört giydirildi. ‘Hero’ tişörtüne el konulurken, B.K., ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.”
  • “Elazığ’da ‘HERO’ tişörtü giyen bir kişi gözaltına alındı. Valilik şu duyuruyu yaptı: ‘Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce 19 Temmuz 2017 günü ilimiz Aksaray Mahallesi’nde üzerinde ‘HERO’ yazılı tişört ile gezen şahıs yakalanmış ve hakkında adli işlem başlatılmıştır.”

Gözaltına alınanların ortak özelliklerine bakıldığında, hemen hepsinin Muğla’daki duruşmada yaşanan olaydan habersiz olduğu ve bir mesaj vermek gayesiyle giymediği açıktır. Bu tişörtten kaç adet üretildiğini tam olarak bilemiyoruz fakat üretici firmanın Türkiye genelinde yüzlerce mağazasının olduğu düşünüldüğünde, bu tişörtten onbinlerce adet üretildiği kolaylıkla tahmin edilebilir. Geldiğimiz noktada Türkiye’nin her şehrinde mağazası olan ünlü bir giyim markasından, hoşunuza gittiği için aldığınız bir tişört başınıza bela olabilir. Sırf bunu giymiş olmanız gözaltına alınmanız hatta büyük olasılıkla tutuklanmanız için yeter de artar bir sebep!

 

5. HERO Tişörtü Giymek Terör Propagandası mı?

Acaba bu kadar kişi hangi hukuki gerekçeyle gözaltına alındı veya tutuklandı? Cevap basit: “terör propagandası yapmak”. Artık Türkiye’de bir kişiyi hapse atmanın en kolay ve kestirme yolu terörle ilişkilendirmektir. Son yıllarda nüfusumuzun ciddi bir oranı terör zanlısı haline gelmiş bulunmakta ve bu oran her geçen gün artmakta. Siyasal iktidarın bu durumdan nemalanması, yasaların elastikiyeti ve yargının iktidarın “kapıkulu” haline gelmiş olması, maalesef gelecek günlerde bu tablonun daha da kararacağını göstermektedir.

Peki bu “HERO” tişörtünü giymek gerçekten de terör propagandası sayılabilir mi? Terör propagandası yapma suçu 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7. maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenmiştir. Anılan düzenlemeye bakıldığında terör propagandası yapma suçunun gerçekleşmesi için öncelikle (1) ortada kesinleşmiş bir yargı kararıyla tescil edilmiş bir terör örgütünün varlığı ve (2) bu örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerinin meşru gösterilmesi ya da övülmesi gerekmektedir. Yasa, ayrıca toplantı ve gösteri yürüyüşü sırasında örgüte ait amblem, resim veya işaretlerin asılması veya taşınması ya da bu amblem, resim veya işaretlerin üzerinde bulunduğu üniformanın giyilmesini de terör propagandası suçu olarak kabul etmiştir.

Somut olaya bakıldığında, evvela ortada kesinleşmiş bir mahkeme kararıyla varlığı tescil edilmiş henüz bir terör örgütü bulunmamaktadır. Hukuken kesinleşmemiş, halen iddia niteliğinde olan bir terör örgütünün propagandası yapılamayacağına göre, sadece bu durum dahi bahsi geçen gözaltı ve tutuklamaların ne derece keyfi olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan bir amblem, resim veya işaretin bir terör örgütünün simgesi sayılabilmesi için bu simgenin o terör örgütünce sahiplenilmesi, faaliyetlerinde kullanması, ona özgü olması ve görüldüğünde o terör örgütünü çağrıştırması gerekmektedir. Örneğin, PKK Terör Örgütünün kullandığı “kızıl yıldız” işareti tipik bir terör örgütü simgesidir.

Ancak yaygın kullanımı nedeniyle evrensellik arz eden simge veya kelimeler, bir terör örgütünce sahiplenilip özgünleştirilmedikçe terör propagandası suçuna konu olamaz. İngilizce “kahraman” demek olan “HERO” kelimesi dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir tasarım öznesi olup, sırf bir terör sanığı giydi diye terör örgütü simgesi olmaz. Bu mantıktan hareket edildiğinde o sanık bu tişörtün yerine Türk bayrağını simgeleyen ay yıldızlı bir tişört giymiş olsaydı, o günden sonra ay yıldız görselini ihtiva eden giysiler giymek terör propagandası mı sayılacaktı?

 

6.Sonuç

Yasaların, aklın sınırlarını zorlayacak şekilde yorumlanıp uygulanması tam bir hezeyan halidir. Aslında burada ne terör örgütü ne de onun simgesinin söz konusu olmadığını herkes biliyor. Ancak siyasal iktidar, toplumu paranoyak hale getirip kolaylıkla kontrol edebilmek için bu tür olaylar üzerinden sürekli korku pompalamaktadır. Bilinçli olarak böylesi basit olayları büyütülüp topluma sürekli “FETÖ” korkusu empoze edilmek istenmektedir. Ne yazık ki bağımsız ve tarafsız olması gereken yargı da gönüllü olarak buna alet olmaktadır.

Darbe girişiminin üzerinden geçen bir yıllık süreçte ülkemizin geldiği noktayı anlatması bakımından bu olay, hazin ve ibretlik bir olaydır. Maalesef AKP yönetiminin Türk halkına giydirmek istediği deli gömleğinin bir resmidir.

****

Yazıyı beğendiyseniz / paylaşmak isterseniz bu tweeti, retweet edebilirsiniz: