Adı Lindsey Olin Graham. Amerikan Hava Kuvvetleri’nden Albay rütbesi ile emekli olmuş eski bir askeri avukat. Daha sonra Cumhuriyetçi Parti’den siyasete girmiş. 1995-2003 yılları arasında Güney Carolina’yı Temsilciler Meclisi’nde temsil etmiş. 2003’ten itibaren bu sefer Senatör olarak siyasete devam etmiş. 2016 ABD Başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi Parti’den Başkan Aday Adayı olmuş ama daha sonra çekilmiş. Halen Cumhuriyetçi Parti’den Güney Carolina senatörü ve Trump’ın, eylül ayı sonunda başlayan azil sürecindeki en büyük destekçilerinden.

Tarih; 10 Ocak 2019. Yer; Washington:

ABD Başkanı Trump’ın senatörlerle yaptığı Suriye konulu toplantının çıkışında Anadolu Ajansı, Graham’la bir röportaj yapar ve abonelerine servis edip yayınlar. Graham bu röportajda; “Yakın bir zamanda Türkiye’ye gidebilirim.” der ve bir davet bekler.

Tarih; 18 Ocak 2019. Yer; Cumhurbaşkanlığı Külliyesi:

Graham’ın beklediği davet hemen gelir ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lindsey Graham’ı makamında ağırlar.

Habertürk, bu görüşmeyi şöyle haberleştirir: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye gelen ABD’li senatör Lindsey Graham ile Beştepe’de 2 buçuk saat süren uzun bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme önemliydi çünkü Graham, Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme kararına itiraz eden isimlerden biri. Ama aynı zamanda terör örgütü PKK ile PYD arasındaki ilişkiyi açıkça ve ısrarla dile getiren ve Türkiye’nin kaygılarına hak verdiğini söyleyen nadir isimlerden…”

Ekran Resmi 2019-10-09 23.41.41

Erdoğan bu görüşmeden oldukça memnun olmalı ki Senatör Graham’ı aynı akşam, Fazıl Say konserine de götürür.

Tarih; 29 Haziran 2019. Yer; Tokyo, G-20 Zirvesi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmeden sonra iç basına Trump’ın -mealen- “S-400’leri aktive ederseniz de yaptırımların etrafından bir yol buluruz” dediği şeklinde bir haber servis edilir. Dolar ve Euro düşer.

Tarih; 30 Haziran 2019. Yer; İstanbul:

Senatör Graham, ABD Konsolosluğu’nda bir etkinlik için Türkiye’de bulunduğu sırada CBS-News’e mülakat verir ve özetle; “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’ın görüşme sırasında Türkiye’ye, ‘S-400’leri aktive ederseniz yaptırımların etrafından bir yol buluruz’ dediğini savunuyor. Bu konuşmanın gerçekleştiğinden şüpheliyim. Türkiye’nin S-400’leri aktive etmemesi ve Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemleri alması karşılığında Washington’da yaptırımlardan kaçınılabilir.” İfadelerini kullanır.

Tarih; 13 Temmuz 2019. Yer; Washington:

Senatör Graham’ın başını çektiği bazı senatörlerin yoğun çalışması ile s-400 alımına misilleme olarak 1987’den beri Kıbrıs Rum Kesimi’ne uygulanan silah ambargosu kaldırılır.

Tarih; 14 Temmuz 2019. Yer; İstanbul:

Medya yöneticileriyle toplantı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lindsey Graham‘a ilişkin, “Türkiye’nin S-400 almasına yönelik ABD’nin tepkilerinden biri olarak da okunabilecek bir adım da Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne uygulanan silah ambargosunu kaldırmayı öngören yasanın, temsilciler meclisinde onaylanması oldu. Bu öneriyi getiren de Türkiye’ye yönelik F-35’lerle ilgili kısıtlama getirilmesi gerektiğini söyleyen senatördü. Bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Bu zat, Türkiye düşmanı olan bir zattır. Böyle bir zatın, senatoya getirmiş olduğu bu tehdit Türkiye ile ABD ilişkilerini adeta bozmaya yönelik hesapsız bir tehdittir. Ben inanıyorum ki Sayın Trump bu oyuna gelmeyecektir.” şeklinde cevap verir.

Tarih; 22 Eylül 2019. Yer; New York:

Birleşmiş Milletler 74’üncü Genel Kurul görüşmeleri için New York’ta bulunan Erdoğan, konakladığı Peninsula Otel’de Senatör Graham’ı kabul eder. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulunur. Bu görüşme; Erdoğan’ın New York’taki ilk resmi görüşmesidir.

Ekran Resmi 2019-10-10 00.58.53

Tarih; 9 Ekim 2019. Yer; Washington:

Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlere yönelik başlatılan kara harekatından saatler sonra Senatör Graham “bu adımın sonunda IŞİD yeniden canlanacaktır. Erdoğan’a ağır bedel ödetmek için Kongre’deki çabalara öncülük edeceğim diyerek Maryland Senatörü Chris Van Hollen ile hazırladıkları yaptırım tasarısını Senato’ya sunar.

Yaptırım tasarında; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in malvarlıklarının dondurulması talebi ile şu yaptırımlar da yer alıyor:

Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır. Bunlara şunlar da dahildir:

  • Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamı,
  • Otomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servisler,
  • Türk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları.

Türkiye’nin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması için petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.

Yasa tasarısında, ABD’nin TSK’ya mermi satmasının engellenmesi ve Türk liderlere ABD vizesi ambargosu uygulanmasını da talep ediliyor.

Soru 1: Son 10 ayda, önce PKK ile PYD konusunda “Türkiye’nin kaygılarına hak verdiğini söyleyen nadir isimlerden…” diye pazarlanan, sonra Beştepe’de ağırlanıp konserlere götürülen,  sonra “Türkiye düşmanı” ilan edilen, sonra tekrar ağırlanıp misafir edilen ve en sonunda yine “Türkiye düşmanı” ilan edilecek bir kişi hakkında bu ülkenin Cumhurbaşkanı kaç defa kandırıldı acaba?

Soru 2: Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, başka kişiler için de kandırılıyor mu? Malum kendisinin bu konuda eşsiz itirafları var.

●○•○●

Yazıyı beğendiyseniz / paylaşmak isterseniz bu tweeti, retweet edebilirsiniz: