İslami yanlış anlamaları çürütmek

Last modified date

Comments: 0

Avukat Mektupları: Debunking İslami yanılgılar

Known biraz muhafazakar olsa da, Müslümanlar son yirmi yıldır kötü bir ünü vardı, nazik ve sevecen olmak. İkiz Kuleler’e yapılan terör saldırılarından Ortadoğu’daki çeşitli terör örgütlerine kadar Müslümanlara şiddet uygulayan kardeşleri yüzünden haksızlıklar yapılıyor. 

Bugün Avukat Mektupları’nda, Müslüman kardeşlere yapılan haksız muameleyi azaltmak için hakkındaki yanlış bilinenleri çürüteceğiz. 

İslam kadınlara karşı baskıcıdır

En yaygın yanlış kanıdan başlayalım: İslam kadınlardan nefret eder. Bu kesinlikle doğru değil çünkü İslam’da kadınlara miras, haksız kocalardan boşanma ve uygun eğitim hakları verilir. Ayrıca anne, eş ve kız olarak rolleri onlara dayatılmaz. Aslında bu rolleri aşkla yapıyorlar ve İslam bu rolleri iyi yapanlara büyük mükafatlar vadediyor.

Cihad şiddet anlamına gelir

Çeşitli terör örgütlerinin eylemlerini ‘kutsal’ olarak görmeleri nedeniyle cihat kelimesi bulandırıldı. Kelimenin gerçek anlamı, iyiliğin büyük kötülüğe karşı ‘mücadelesidir’. Terör eylemleri çoğunlukla iktidar açlığından kaynaklandığından, İslam onların eylemlerini gerçek, kutsal cihat olarak görmez.

Müslümanlar gayrimüslimlerden nefret ediyor 

Bu, Müslümanlar hakkında doğru olmayan en büyük yanılgılardan biridir. Kuran’da, Müslümanların dininden bağımsız olarak ihtiyacı olan diğer insanlara ulaşmasının önemli olduğu söylenir. Hatta Kuran, inananlara başkaları tarafından incitilmiş olsalar bile barışçıl yanıt vermeleri için ilham verir. Bu yüzden Müslümanların diğer insanlardan nefret ettiği fikrine genel halk tarafından inanılmamalı. 

Müslümanlar Muhammed’e tapıyorlar

Katoliklerin kendileri hakkındaki yanılgılarına benzer şekilde, peygamberlere ve evliyalara tapıyorlar, Müslümanlar da Allah’ın peygamberi Muhammed’e tapmıyorlar. Sadece, başkalarını doğru bir barış ve uyum yoluna yönlendirmeye yardımcı olmak için meshedildiğine inanıyorlar. Müslümanlara göre en yüce varlık yine Allah’tır ve hiçbir ortağa ihtiyaç duymaz. 

İslam bir Arap dinidir

Dinin kökleri Arap kültürüne dayansa da, sadece Araplar için değildir. Bu, ırktan bağımsız olarak insanlık için tasarlanmış bir dindir. Aslında, özgürlük ve kurtuluş sadece Müslümanlara değil herkese ait olduğundan, bu din ırk ayrımcılığına şiddetle karşı çıkmaktadır.

Başörtüsü takmak ve diğer başörtüsü takmak erkekler tarafından kadınlara boyun eğdirmeye

zorlanır Bazı radikal feminist inançların aksine, başörtüsü kadınların kendilerini ifade etmelerini boyun eğdirmek anlamına gelmez. Müslümanların alçakgönüllülüğe değer veren bir toplum olduğu bilinir, çünkü Allah’ın hoşuna gider, bu yüzden bunu yapan kadınlar vardır. Adanmışlıklarını göstermek, ifadelerinden boyun eğmek ve ezilmek değil, Allah’a olan sevgi dolu bir bağlılık göstermek isterler. 

Çok uzun süredir Müslümanlara dünyanın geri kalanı tarafından adaletsiz davranılıyor. Tehlikeli teröristlerden Kuran’ın yanlış anlaşılmasına kadar, İslam inancı ve inananları bir süredir acı çekiyor.

Takma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Post comment