Ortadoğu’da Getirilecekler

Last modified date

Comments: 0

Avukat Mektupları: Ortadoğu’ya

Güzel kültürü ve doğal manzaralarıyla tanınan Ortadoğu, dünyanın en iyilerinden biri dünyadaki tatil yerleri. Tapınaklara seyahat etmekten eğlenceli alışveriş bölgelerine kadar herkes için çok fazla eğlence var! Bu aktiviteleri yapmaktan heyecan duysanız da, gitmeden önce doğru şeyleri toplamanız gerektiğini hatırlamalısınız. 

Avukat Mektuplar olarak, Ortadoğu seyahatinizde yanınızda getirmeniz gerekenlerin bir listesini hazırladık. Bonus olarak, bu güzel yerlerin yerlilerine saygı duymanıza yardımcı olacak bazı Orta Doğu kültür rehberlerini de paylaşacağız. 

Seyahat kimliği

Getirmeniz gereken en önemli şeyle başlayalım: seyahat belgelerinizle. Onlara sahip olmak önemlidir çünkü sizi ülkenizin bir vatandaşı olarak tanımlar ve Orta Doğu’ya girip çıkmanıza yardımcı olur. Bu nedenle yola çıkmadan önce bu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun. Bu belgeler şunlardır:

Pasaport ve Vize 

Çoğu ülke, bir gezgin olarak meşruiyetinizi sağlamak için varış tarihinizden en az 6 ay sonra pasaportunuzu ibraz etmenizi ister. Bu nedenle, sorunsuz bir seyahat sağlamak için gerekli tüm kimlik belgelerinizi zamanında tamamlayın.

Uluslararası sürüş izniaraba kullanmayı 

Orta Doğu sokaklarındaplanlıyorsanız, uluslararası bir ehliyete ihtiyacınız vardır. Sürücü belgenizi, yetkililerin okuyup kabul edebileceği bir yerin yerel diline çevirdiği için buna ihtiyacınız var. 

Seyahat sigortası bilgileri ve tıbbi kayıt Seyahatiniz 

sırasında tıbbi sorunlarınızın ortaya çıkması durumunda, yerel sağlık çalışanlarının tıbbi kayıtlarınızın yakınlarda bulunmasına yardımcı olacaktır. Alerjiniz olan şeylerin listesinden almanız gereken ilaçlara kadar bu kayıt başkalarının hayatınızı kurtarmasına yardımcı olacaktır. 

Para 

Geldiğinizde, paranızı yakındaki bir para borsasında yerel para birimine çevirdiğinizden emin olun. Birleşik Krallık veya ABD’den değilseniz, takası daha kolay olduğu için bunları dolar veya pound olarak değiştirin. 

Giyim

Orta Doğu’nun nispeten muhafazakar olması nedeniyle, doğru kıyafetlere sahip olmak kültüre saygı göstermenin en iyi yollarından biridir. 

İşte Orta Doğu’da giymeniz için kabul edilebilir bazı kıyafetler:

Hem omuzları hem de dizleri kapatan kıyafetler 

Yukarıda belirtildiği gibi, Orta Doğu muhafazakardır, bu nedenle kıyafetlerinizin omuzlarınızı ve dizlerinizi kapattığından emin olun. Bunun yanı sıra özellikle kadınlar için giysiler de bol olmalıdır. Bu muhafazakarlığın sebebi, Müslümanların tevazuya büyük değer vermesidir. 

Uzun kollu ve pantolon 

Ramazan yaklaşırken, Müslüman olmasanız bile uzun kollu ve pantolon giymek kutsal bayrama saygıyı daha da gösterir. Bu yüzden seyahat ederken daha muhafazakar giysiler giyerek Müslüman kardeşlerimize biraz saygı gösterin. Cildinizi koruyan ve sıcakta daha özgürce hareket etmenize yardımcı olan giysiler istediğiniz için bunlar çöllerde de inanılmaz derecede faydalıdır.

Hafif önlük veya şal 

Gölgeli ara sokakları ziyaret ederken hafif bir önlük veya şal giydiğinizden emin olun. Bunun nedeni, bu sıcak bölgelerde kendinizi rahat hissetmeniz ve kadınların kendilerini erkeklerin istenmeyen ilgisinden korumanız gerektiğidir. 

Rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı 

Kırsal alanları ve pazarları ziyaret ederken ayaklarınızı kuru ve temiz tutmak için yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı giyin. Ayrıca büyük alışveriş merkezlerine giderken de faydalıdırlar, böylece ayaklarınız tüm yürüyüşten dolayı ağrımaz. 

Sandalet veya babetler 

Tarihi camileri ziyaret ederken, içeriye herhangi bir ayakkabı veya terlik getirilmesine izin verilmediğini unutmayın. Bu adete uymak için sandalet veya düz ayakkabı gibi çıkarması kolay ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınıza giren kumu kolayca çıkarmak istediğiniz için, bunlar tatlılarda kullanmak için harika ayakkabılardır. 

GüneşGüneş 

gözlüklerigözlükleri, gözlerinizi güneşin yoğun sıcaklığından korumak için yanınızda getirmeniz gereken temel şeylerdir. Bu arada, kadınları istenmeyen ilgiden de korur. Bunun nedeni, bazı Orta Doğu kültürlerinde bir kadının yanlışlıkla bir erkekle göz teması kurması, flört ve cinsel çekiciliğin bir işaretidir. 

Şapka 

Başınızı güneşten korumak ve daha hızlı su kaybını önlemek için, başınızı hafif ama büyük bir şapka ile kapattığınızdan emin olun. Ayrıca, bir şapkanın kenarlarının onu kapatabileceği gibi, yüzünüz için ek koruma sağlar. 

Ceket

Çöllerin gündüzleri çok sıcak olduğu bilinse de geceleri çok daha serindir. Bu yüzden akşamları kendinizi sıcak tutmak için yanınızda bir ceket getirin. 

Muhafazakar mayo

Orta Doğu, harika plajları sayesinde de sevilir. Yüzmeye giderken, kültüre saygı göstermeye devam etmek için muhafazakar olanları giydiğinizden emin olun. Erkekler için omuzları ve dizleri örten bir mayo giyin. Öte yandan, kadınlar baştan ayağa tüm vücudu kaplayan tesettür mayo giymelidir. 

getirmek için Temel

şunlardır:seyahat belgeleri, para ve uygun giysiler yanı sıraöğeler,burada bir Ortadoğu ülkesinde olduğunuzda getirmek için başka şeyler 

Güneş Koruyucu 

Nedeniyle güçlü güneş ışınlarınaÇoğu Ortadoğu ülkeleri sıcak inanılmaz vardır.Cildinizi UV ışınlarına çok fazla maruz kalmaktan korumak için SPF’si en az 30 olan bir güneş kremi kullanın. 

Tuvalet Malzemeleri 

Seyahat ederken diş fırçalarından sabuna kadar uygun hijyen kitlerine sahip olduğunuzdan emin olun. 

Tuvalet kağıdı Tuvalet kağıdı 

olan tuvalet bulmak zor, bu yüzden kendinizinkini getirmeniz gerekiyor. Bu, özellikle tek sığınağınız, arka tarafınızı temizlemeniz için susuz bir umumi tuvalet olduğunda önemlidir. 

Temizleme mendilleri 

Orta Doğu yemeklerinin yenmesi gereken bazı öğünler olduğu bilinmektedir. Temizlik mendillerinizi getirerek ellerinize temizlik katın. Çoğu restoran size biraz verecek olsa da, kullanıma hazır kendi setiniz varsa çok daha iyidir. 

Tıraş Makinesi

Erkekler için sakalınızı tıraş ederek bir turist olarak en iyi halinizle görünmeye devam edin. Ayrıca, Orta Doğu sıcak olabileceğinden, özellikle soğuk iklimlerden geliyorsanız, temiz tıraş olmanız da yardımcı olur.

Voltaj dönüştürücü ve evrensel adaptör 

Teknolojiye bağımlı dünyamızda telefonlarımızı şarj ederken hazırlıklı olmak önemlidir. Orta Doğu’yu ziyaret ederken, voltajların ve elektrik prizlerinin ülkeden ülkeye değiştiğini unutmayın; bu nedenle, telefonunuza veya aygıtlarınıza güç artışı sağlamak için bir Voltaj dönüştürücü ve evrensel adaptörle donatın. 

Böcek kovucu

Daha fazla kırsal bölgeyi ziyaret ederken, biraz böcek kovucu getirin. Bu yerler, böceklerin sıklıkla bulunabileceği çok sayıda ıslak alana sahiptir. 

Şemsiye, plastik çizme ve ceket

Kış mevsiminde kendinizi Orta Doğu’da bulduğunuzda, yanınızda şemsiye, plastik çizme ve ceket alarak yağmurla baş etmeye hazır olun.

İlaçlar ve aşılar

Herhangi bir alerjiniz, fiziksel ağrılarınız varsa veya sadece vitaminlere ihtiyacınız varsa, gideceğiniz Orta Doğu ülkesinin yönetmeliklerini mutlaka öğrenin. Bunun nedeni, bazı alanların ilaçlarda bulunan çeşitli kimyasallar ve içerik maddeleri söz konusu olduğunda daha katı kodlara sahip olma eğiliminde olmasıdır. 

Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat edenler için

BAE’ye giderken reçeteli ilaçları, doktorunuzdan geçerli bir tıbbi reçete ile 3 ayı geçmeyen bir süre içinde alıyorsanız yanınızda taşımanıza izin verilir. BAE Büyükelçiliği yasaklı ilaçların bir listesine sahiptir, bu yüzden oraya gitmeden önce getireceğiniz eşyaları önceden kontrol edin. 

Suudi Arabistan’a seyahat edenler için

Düzenli olarak alınması gereken reçeteli ilaçlarınız varsa, bir doktor reçetesi ve son sağlık raporunuz (altı aydan az) ve sadece bir ay için izin verilen miktar gerekir. BAE’de olduğu gibi, Suudi Arabistan’da da yasaklanmış ilaçların bir listesi var, bu yüzden oraya uçmadan önce kontrol edin. Değilse, doktorunuzdan gerekli reçetenizi getirmeyi unutmayınız. 

Fas, Türkiye, İsrail ve Ürdün’e seyahat edenler için

Bu Orta Doğu ülkelerine giderken reçeteli ilaçlarınıza izin verilir. Ancak, diğer ülkelerde olduğu gibi, doktor onaylı bir reçete ve bunları tıbbi amaçlar için kullandığınızı gösteren belgeler getirmeniz gerekir. Ayrıca orijinal ambalajını da getirmeniz gerekir ve yalnızca seyahatinize uygun miktarları getirmenize izin verilir. 

Kültürel yasalarına sıkı sıkıya bağlı olmalarına rağmen, Orta Doğulular dünyadaki en sevecen ve eğlenceyi seven insanlardan bazılarıdır. Turistlerini sizin gibi seviyorlar ve hayatlarını ve deneyimlerini sizinle paylaşmayı çok istiyorlar. Onlara bu nezaketini geri vermek ve keyifli bir yolculuk geçirmek için, bir saygı göstergesi olarak kurallarına uymayı unutmayın. 

Ortadoğu hakkında daha fazla bilgi ve haber için Avukat Mektupları adresindeki web sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

Takma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Post comment